یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ | Sunday 26 May 2024

به گزارش پایگاه خبری انارما، برخلاف رویه سالهای قبل و آمادگی درختان پسته جهت بیداری زودهنگام در سال جدید، نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه تاخیر قابل توجهی در شروع فرآیند گل دهی نیز داشتیم. علت این اتفاق را باید در نوسانات دوره ای دمایی جستجو کرد. روزهای گرما طی پاییز تا اوایل اسفند با […]

به گزارش پایگاه خبری انارما، برخلاف رویه سالهای قبل و آمادگی درختان پسته جهت بیداری زودهنگام در سال جدید، نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه تاخیر قابل توجهی در شروع فرآیند گل دهی نیز داشتیم.

علت این اتفاق را باید در نوسانات دوره ای دمایی جستجو کرد. روزهای گرما طی پاییز تا اوایل اسفند با عدم‌تامین نیاز سرمایی سبب بر هم زدن تعادل هورمونی به نفع آبسیزیک اسید به ویژه در ارقام با نیاز سرمایی بالا همانند اکبری و اوحدی شد.

از طرف دیگر سرمای شدید دهه اول اسفند سبب تکمیل این تهیج هورمونی در درختان گشته و نوعی مکانیسم هوشیاری و به اصطلاح رکود را فعال نموده است تا درختان خود را از خسارت سرماهای ناگهانی احتمالی حفظ نمایند.

بنابراین مجموعه این نوسانات دمایی سبب جلوگیری از بیداری درختان گشته و سالی دیرگل را رقم زده است.

استفاده از اسیدهای آمینه و جلبک ها جهت کاهش خسارات ناشی از عدم تعادل هورمونی و جبران بخشی از این بیداری دیرهنگام توصیه می گردد .

گزارش: نجمه قربانی

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی