جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ | Friday 19 July 2024

به گزارش انارما به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان انار، با توجه به وقوع پدیده گرد و غبار محلی به صورت پاره وقت در سطح شهرستان و جهت حفظ سلامت و بهداشت عمومی و کاهش اثرات سینرژیستی پدیده گرد و خاک که می‌تواند منجر به خطرات جدی برای سلامت و بهداشت […]

به گزارش انارما به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان انار، با توجه به وقوع پدیده گرد و غبار محلی به صورت پاره وقت در سطح شهرستان و جهت حفظ سلامت و بهداشت عمومی و کاهش اثرات سینرژیستی پدیده گرد و خاک که می‌تواند منجر به خطرات جدی برای سلامت و بهداشت عمومی به ویژه افراد حساس و دارای بیماری‌های زمینه‌ای و قلبی و تنفسی شود، خواهشمندیم توصیه‌های بهداشتی و ایمنی به شرح زیر را رعایت فرمایید:

۱- از انجام فعالیت‌های شدید بدنی مانند قدم زدن در پارک‌ها و دویدن در فضای آزاد و هر نوع ورزش سبک و سنگین خودداری کنید.

۲- کلیه ورزشکاران از هر گونه فعالیت فیزیکی و ورزشی در هوای آزاد خودداری کنند.

۳- خودداری از خروج غیر ضروری از منزل و محل کار به خصوص بیماران دچار بیماری‌های قلبی و ریوی و مبتلایان به آسم و آلرژی و سالمندان و افرادی که از لنز چشمی استفاده می‌کنند (در صورت لزوم خروج از منزل یا محل کار حتما از ماسک مناسب مدل FFP۲ جهت جلوگیری از تنفس هوای آلوده استفاده شود و همچنین از عینک مناسب استفاده کنید.)

۴- در خانه نیز شدت فعالیت‌های خود را کاهش دهید.

۵- کلیه در و پنجره و منافذ ساختمان محل زندگی، خانه و محل کار کاملا بسته نگه داشته شود و از باز و بسته کردن غیر ضروری آن خودداری کنید.

۶- از فعالیت‌هایی که باعث افزایش آلودگی هوا در فضای داخل خانه می‌شود مثل سرخ کردن غذا، جارو کشیدن، روشن کردن شمع و عود و شومینه با استفاده از سوخت چوب، خانه تکانی و …. خودداری کنید.

۷- از مصرف سیگار و قلیان در فضای بسته خودداری کنید.

۸- میوه‌ها و سبزی‌هایی که در محیط‌های باز نگهداری و عرضه می‌شوند را پس از خریداری کاملا شستشو کنید.

۹- از خرید مواد غذایی فسادپذیر که توسط دوره‌گردان عرضه می‌شوند خودداری کنید.

۱۰- به علت بخارات حاصل از مواد پاک‌کننده شیمیایی و گندزدا حتی‌الامکان از مصرف این مواد در شرایط بروز پدیده خودداری کنید.

۱۱- استحمام و شستشوی کامل بدن و لباس‌ها پس از هر بار خروج از منزل به دلیل جذب ذرات ریز ناشی از آلودگی هوا روی بدن لازم و ضروری است.

۱۲- برای یک تغذیه مناسب در شرایط بروز پدیده مصرف شیر و ماست کم چرب و میوه و سبزی‌های تازه برای دفع سموم از بدن توصیه می‌شود.

۱۳- در صورت مواجهه با تنگی نفس و هر گونه ناراحتی قلبی عروقی سریعا به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی یا بیمارستان مراجعه کنید.

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

تصاویری از تعزیه خوانی عصر عاشورا در بشرحافی انار

مراسم تعزیه عاشورا، عصر سه شنبه (۲۶ تیر ۱۴۰۳) در انار برگزار شد ...

یادداشت های خصوصی