سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ | Tuesday 4 August 2020

خبرگزاری فارس گزارشی از نظرات ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی درباره شفافیت آرا نمایندگان منتشر کرد

به گزارش ” انارما ” ، خبرگزاری فارس در روزهای اخیر گزارشی منتشر کرد از نظرات ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی درباره شفافیت آرا که در این گزارش برخی موافق، برخی مخالف و برخی درباره شفافیت آرا نظر ممتنع داشتند و البته عده‌ای نیز حاضر به اعلام نظر خود نشده و جواب سوال درباره شفافیت را به گونه‌ای دیگری دادند.

فارس نوشت: مناسبت دهه اول ماه محرم موجب نشد که بازتاب سخنان یک منبریِ پرمخاطب در تقبیح مخالفت نمایندگان مجلس با شفاف شدن آرایشان در خانه ملت تحت‌الشعاع اقامه گسترده عزای حسینی در سراسر کشور قرار گیرد و این اظهارات را به یکی از پر واکنش‌ترین سخنرانی‌های ماه‌های اخیر تبدیل کرد.

پس از آن که وکلای ملت با ۲ فوریتی بررسی شدن طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس مخالفت کردند، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان طی سخنانی که در یکی از هیئات مذهبی و دانشگاهی ایراد می‌کرد، خطاب به نمایندگان مخالف شفافیت آراء مجلس گفت: چه کسی به شما حق داده که شفاف رأی ندهید؟ چه چیزی را از ملت پنهان می‌کنید؟

این اظهارات واکنش‌های گوناگونی را در میان نمایندگان مجلس و نیز عموم مردم برانگیخت. هرچند به گواهی فضای مجازی در سطح مردمی، غلبه با موافقان شفافیت آرای نمایندگان مجلس بود، اما چند تن از نمایندگان بدون اینکه به صراحت در مخالفت با شفافیت آراء در مجلس سخن بگویند، به طرح چنین موضوعی بر روی منبر مراسم عزاداری سید الشهدا(ع) اعتراض کردند، البته در مقابل، گروهی دیگر از نمایندگان با حمایت از پناهیان، موافقت خود را با شفاف شدن رأی منتخبان ملت در مجلس اعلام کردند.

همین اظهارنظرها بهانه‌ای شد تا به سراغ نمایندگان مجلس برویم و طی تماس‌هایی با وکلای ملت، کوشیدیم نظر صریحشان را درباره شفافیت آرا جویا شویم.

(برخی اعداد و آمار این گزارش به دلیل اعلام موضع نمایندگانی که قبل از انتشار گزارش امکان تماس با آنها فراهم نشده بود، دچار تغییر شده است)

از ۲۹۰ نماینده دهمین دوره مجلس شورای اسلامی،

«۲۲۷ نفر اعلام کردند موافق طرح شفافیت آرای نمایندگان هستند (پس از انتشار گزارش یک نماینده دیگر به موافقان اضافه شد)»

«۱۴ نفر اعلام کردند مخالف طرح شفافیت آرای نمایندگان هستند»

«۲ نماینده اعلام کردند که رایشان ممتنع است»

«بعد از چند روز تماس و پیگیری به دلیل عدم پاسخگویی تلفن همراه، امکان اخذنظر ۳۲ نماینده فراهم نشد (پس از انتشار گزارش به دلیل اعلام موضوع یک نماینده، یک نفر لیست عدم پاسخگویی حذف شد)»

«۲ نماینده پس از اطلاع از سوال، تماس را قطع کردند»

«به دلیل خاموش بودن تلفن همراه ۳ نفر از نمایندگان، امکان اخذنظر آنها فراهم نشد»

«۲ نماینده اعلام کردند به این سوال پاسخ نمی‌دهند»

«۲ نماینده اعلام کردند ترجیح می‌دهند در این باره اظهار نظر نکنند»

«۱ نماینده اعلام کرد سوال شما پوپولیستی است»

«۱ نماینده بعد از شنیدن سوال اعلام کرد بعدا تماس بگیرید»

«۱ نماینده به رحمت ایزدی رفته است (مرتضی صفاری نطنزی)»

«۱ نماینده هم عضو حقوقدان شورای نگهبان شده است (محمد دهقان)»

«امکان اخذ نظر علی لاریجانی و مسعود پزشکیان فراهم نشد»

حاصل اظهار نظرات نمایندگان درباره طرح شفافیت آرا را اینجا مشاهده کنید.

در این گزارش عنوان شده احمد انارکی محمدی نماینده شهرستان های انار و و رفسنجان بعد از چند روز تماس و پیگیری به دلیل عدم پاسخگویی تلفن همراه، امکان اخذ نظر وی فراهم نشد.
هرچند طی روزهای اخیر موفق به گفت و گو با انارکی محمدی نشدیم اما وی که عضو فراکسیون امید(اصلاح طلبان حامی دولت) در مجلس شورای اسلامی است، پیش تر بطور ضمنی مخالفت خود را با طرح شفافیت آرا نمایندگان اعلام نموده است.

انتهای پیام/

آخرین اخبار

تبلیغات

آرشیو ماهیانه

تصویر برگزیده

پایگاه خبری ” انارما ” هفت ساله شد

پایگاه خبری " انارما " که عنوان اولین پایگاه خبری دارای مجوز در شهرستان انار را یدک می کشد، وارد هفتمین سال فعالیت خود شد ...

یادداشت های خصوصی