یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ | Sunday 23 June 2024

وی اظهار داشت : در عین حال اسامی که نام خداوند متعال مانند عبدالخالق بوده و یا در جوشن کبیر موجود بوده ، با پیشوند عبد برای نامگذاری بلامانع است

 به گزارش انارما،مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرد اسامی ترکیبی با واژه عبد مانند عبدالرضا، عبدالحسین و غیره که اسم خداوند تلقی نمی شود ،برابر ماده 20 قانون ثبت احوال، قابل حذف است.

634954880027021473

محسن اسماعیلی افزود: در رابطه با نامگذاری و کسانی که نام آنها دارای واژه عبد است و نام خداوند تلقی نمی شود، بر اساس مصوبات شورای عالی ثبت احوال، این واژه از سوی ثبت احوال حذف می شود.

وی اظهار داشت : در عین حال اسامی که نام خداوند متعال مانند عبدالخالق بوده و یا در جوشن کبیر موجود بوده ، با پیشوند عبد برای نامگذاری بلامانع است.

اسماعیلی با بیان اینکه براساس بررسی های بعمل آمده و احساس ضرورت، اختیارات تغییر نام و نام خانوادگی به ادارات تفویض شده است ، ادامه داد: افرادی که بخواهند نامشان را به نام های اسلامی و مذهبی تغییر دهند و یا افرادی که نامشان مرکب است می توانند برای تغییر نام خود اقدام کنند.

این مقام مسئول در سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه سالانه بیش از 10 هزار نفر در کشور نام خود را تغییر می دهند، تصریح کرد ثبت احوال امکان تغییر نام های دارای معانی بد و مستهجن، مغایر با جنسیت فرد و خارجی را فراهم کرده ، اما ممکن است برخی افراد بدون داشتن این شرایط درخواست تغییر نام داشته باشند.

اسماعیلی به ممنوعیت تغییر نام های مذهبی اشاره کرد و افزود: شرایط تغییر نام ها پس از بررسی در ثبت احوال صورت می گیرد.

وی در پاسخ به اینکه برخی از متقاضیان کارت ملی، از خدمات ارایه شده در این باره ناراضی هستند، گفت : چندی پیش به علت مسایل تحریم کشور، روکش کارت ملی وارد نمی شد به همین دلیل متقاضیان پس از سه ماه می توانستند کارت خود را تحویل بگیرند ، ولی حدود یک هفته است که این مشکل برطرف شده است .

اسماعیلی افزود: اکنون کارت ملی برای متقاضیان ظرف مدت تعیین شده حدود یکماه صادر و تحویل آنان می شود. (ایرنا)

منبع:جام جم

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

واژگونی خونین بخاطر خواب آلودگی راننده پژو پارس درمحور انار _ یزد

به گزارش پایگاه خبری انارما؛ حسن زمانی رییس مرکز اورژانس انار گفت: ساعت ۵:۱۷ صبح امروز ۲۲ خرداد ماه یک‌مورد واژگونی سواری پژو پارس در ۲۰ کیلومتری محور انار – یزد به مرکز عملیات اورژانس گزارش داد ...

یادداشت های خصوصی