سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ | Tuesday 28 May 2024

قیمت هر کیلوگرم زعفران در بازار خرده‌فروشی چین به حدود 15 هزار دلار رسیده که نشان می‌دهد چینی‌ها از فروش زعفران ایرانی…

به گزارش انارما،دبیر شورای ملی زعفران گفت: قیمت هر کیلوگرم زعفران در بازار خرده‌فروشی چین به حدود 15 هزار دلار رسیده که نشان می‌دهد چینی‌ها از فروش زعفران ایرانی حدود 40 میلیون تومان سود می‌برند.

 

فرشید منوچهری  اظهار کرد: زعفران ممتاز سرگل حدود کیلویی چهار میلیون تومان از کشاورزان ایرانی خریده می‌شود و با احتساب 15 درصد هزینه و سود برای بازرگانان ایرانی، کیلویی حدود پنج میلیون تومان به چینی‌ها فروخته می‌شود اما قیمت این محصول در بازار خرده‌فروشی چین کیلویی 15 هزار دلار است که اگر نرخ دلار آزاد را حدود 3000 تومان محاسبه کنیم می‌توان سود 40 میلیونی تومان را برای چینی‌ها درنظر گرفت.

 

وی با بیان اینکه در برخی موارد بازرگانان ایرانی با عرضه زعفران در بازارهای خرده‌فروشی جهان چنین سودی می‌برند، افزود: یکی از دلایل بالا بودن قیمت این محصول این است که در بازار اروپا و کشورهایی مانند چین به زعفران به عنوان یک گیاه دارویی ارگانیک نگاه می‌کنند. از سوی دیگر نیز بالا بودن تعرفه واردات زعفران می‌تواند یکی از دلایل این تفاوت قیمت باشد.

 

دبیر شورای ملی زعفران گفت:‌ در دیگر کشورهای واردکننده زعفران ایرانی نیز قیمت هر کیلوگرم زعفران در بازار خرده‌فروشی آن‌ها تفاوت بسیار بالایی با قیمت خرید این محصول از کشاورزان دارد.

 

منوچهری ادامه داد: به عنوان مثال در بازار خرده‌فروشی کشورهای اروپایی هر کیلوگرم زعفران ایرانی ممتاز از 8000 تا بیش از 10 هزار دلار قیمت‌گذاری می‌شود که نشان می‌دهد این محصول برای اروپایی‌ها نیز اهمیت بسیاری دارد.

منبع:ایسنا

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی