شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ | Saturday 25 May 2024

عکس فوق نمایی از مدرسه علمیه یا خانه آخوند است که علی رغم ثبت در آثار ملی رو به ویرانی است

به گزارش انارما،در سایه بی توجهی های اداره میراث فرهنگی انار این بار تعدادی از خانه های تاریخی در بافت تاریخی بیاض با تغییر کاربری تبدیل به کوره های تولید زغال شده اند. هرچند گفته می شود این اقدام توسط برخی از مدعیان مالکیت این بناها صورت گرفته اما وقتی بنا یا مجموعه ای ثبت آثار ملی کشور شد ضوابط و معیار های خاص خود را دارد حتی مالکین نیز نمی توانند کاربری دلخواه خود را به آن بدهند. البته این مامورین حفاظت میراث فرهنگی هستند که باید در سرکشی های خود وضعیت را بررسی نمایند که مع الاسف مسئول میراث فرهنگی انار به دلایلی که برای ما معلوم نیست کمر به نابودی این بناها بسته و متاسفانه تاکنون هم موفق بوده است.

01.jpg

  از حفاری های غیر مجاز گرفته تا تبدیل مسجد جامع  تاریخی به آغل گوسفند و تبدیل خانه های قدیمی به کوره زغال و در کل هم اکنون بافت تاریخی بیاض بهترین مامن معتادان و حفاران غیر مجاز شده است.

خانه آخوند.jpg

عکس فوق نمایی از مدرسه علمیه یا خانه آخوند است که علی رغم ثبت در آثار ملی رو به ویرانی است و علاوه بر تخریب، یکی از پاتوق های معتادان و بزهکاران است که تا کنون بار ها بازدید کنندگان و دانشجویان محقق  در هنگام مراجعه به آن دچار مشکل شده اند.

میراث فرهنگی از مقوله های علمی و فرهنگی است که تصدی آن مستلزم حضور افراد  متخصص و دلسوز می باشد امید می رود در دوره جدید مدیریت شهرستان شاهد مدیریتی قوی و دارای تخصص دراین امر خطیر نیز باشیم.

منبع:بیاض نیوز

 

دیدگاه کاربران

حسین یکشنبه 26 ژانویه 2014 - 7:10 ق.ظ

سلام دستت درد نکند اقای سر دبیر که به فکر میراث با ارزش هستید به اقای منصورابادی ریس میرا ث فرهنگی برسانید هر چه زودتر جلوی این کار را بگیرند و خودتان هم دانبال کنید ودوباره خبر رسانی کنید متشکرم

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی