یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ | Sunday 26 May 2024

وی بیان‌کرد: ایجاد مدیریت واحد در اراضی خرده مالکی پسته، ارتقای اطلاعات فنی کشاورزی باغداران والزام به مشاوره با کارشناسان…

 

برداشت پسته سالم از ۱۰ هکتار از باغات شهرستان انار

مدیرجهاد کشاورزی انار گفت: در مجموع ۲۵ هزار هکتار از اراضی شهرستان انار زیرکشت محصول پسته قرار دارد که با نظارت مهندسان کشاورزی از حدود ۱۰ هکتار باغ پسته، بدون استفاده از سموم شیمیایی پسته سالم برداشت می‌شود.

 

محمد گرجی اظهارکرد: از این میزان در هر هکتار به طور متوسط 1.5 تن پسته سالم برداشت می‌شود.

گرجی

 

وی با اشاره به اینکه کشاورزان این منطقه از این طرح استقبال دارند،گفت: کشاورزان می‌توانند از کودهای ازته، پتاسه و سوپرفسفات استفاده کنند و از سموم شیمیایی استفاده نکنند.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان انار،بیان‌کرد: در برخی مواقع ثابت شده سم‌های استفاده شده در باغات پسته کیفیت لازم را ندارند و شرکت‌های خدماتی‌کشاورزی باید قبل از خرید سموم به شکل موردی نمونه‌برداری و مورد آزمایش قرار دهند.

 

گرجی افزود: سم اندوسولفان و آمیتراز از جمله سم‌های به شمار می‌روند که در چند سال گذشته از چرخه تولید پسته حذف شده و کشاورزان از این نوع سموم استفاده نکنند.

 

وی بیان‌کرد: ایجاد مدیریت واحد در اراضی خرده مالکی پسته، ارتقای اطلاعات فنی کشاورزی باغداران والزام به مشاوره با کارشناسان بخش کشاورزی هنگام سم پاشی راهی برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه سموم کشاورزی در باغات پسته است.

 

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان انار ارقام محصول پسته در این شهرستان را اکبری،کله قوچی، احمدآقایی و فندوقی عنوان وخاطرنشان‌کرد: در تولید پسته ارگانیک از هیچ نوع سموم و کود شیمیایی استفاده نمی‌شود، اما در تولید پسته سالم تنها کود شیمیایی به مقدار کم زیر نظر کارشناسان استفاده می‌شود.

منبع:تسنیم

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی