شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ | Saturday 18 May 2024

این روزها که قرار است سبد دوم کالایی دولت نیز توزیع شود…

سبدکالای دولت تدبیر و امید که اولین هنر اقتصادی حسن روحانی در سال حماسه اقتصادی بود، دچار چنان ابهامات متعددی است که تنها دقت به حواشی این موضوع می تواند ابعاد پشت پرده این سبد کذایی را برملا سازد.

به گزارش انارما، این روزها که قرار است سبد دوم کالایی دولت نیز توزیع شود، سوالات بسیاری پیرامون این مساله در اذهان شکل گرفته است که دولت باید با سعه صدر و به دور از برخوردهای سلبی خود با منتقدان به آنها پاسخ گوید. اتفاقی که به شدت بعید به نظر می رسد، اما انسان به امید زنده است، آن هم زیر نظر دولتی که با شعار “تدبیر و امید” به میدان آمده است:

1: قیمت تمام شده سبد کالای دولت بر اساس قیمت مصرف کننده 80 هزارتومان اعلام شده، این در حالی است که هر عقل سلیمی می داند که در این ابعاد اگر قرار باشد کالایی خریداری شود قیمت خرید تفاوت فاحشی با قیمت مصرف کننده دارد. حال باید پرسید:

الف:ما به التفاوت این خرید تا قیمت اعلامی دولت به چه کسانی تعلق خواهد گرفت؟
ب: اگر به کسی تعلق نمی گیرد و دولت با هزینه کمتری اقلام را خریده است، چرا قیمت اعلامی خود را 80 هزار تومان اعلام کرده، در حالی که با قیمت کمتری خرید کرده است؟

2:معیار خرید اقلام بر چه اساسی بوده است؟ چرا از چند برند خاص خرید شده است و از سایر برندها خیر؟

3: آیا افرادی خاصی در پیدا کردن برندهای مختلف و عقد قرارداد با دولت دخیل بوده اند؟

4: آیا دولت نمیتوانست از تمام برندهای موجود در کشور برای دوری از فساد و رانت خواری به میزان مساوی خرید نماید؟

5: چرا دولت به جای استفاده از محصولات داخلی از محصولات خارجی استفاده کرده است؟

6: آیا واردکنندگان محصولات وارداتی موجود در سبدکالا از نزدیکان دولتی بوده اند یا دولت بر اساس قرعه کشی و یا معیار خاصی از واردکنندگان کالا خرید نموده است؟

7: آیا دولت برای بسته بندی برخی از این اقلام مانند مرغ هزینه ای پرداخت می کند؟ اخبار رسیده حاکی از این است که دولت برای تامین مرغ بسته بندی اقدام به فریز کردن مرغ ها و سپس بسته بندی آن کرده است!

8: آیا دولت از طریق مناقصه اقلام را تامین کرده و یا آنها را به مناقصه فراخوانده است؟

9: آیا دولت نمی توانست به جای سیستم رانت پرور سبدکالا از سیستم های دیگری مانند سیستم واریز به حساب سرپرستان خانوار استفاده کند؟

10: چرا دولت به جای نظرخواهی از اهل فن و کارشناسان، خودسرانه اقدام به این عمل نموده است؟

…و دهها سوال از این دست که دولتمردان باید پاسخ صریحی به آنها داده تا در پیشگاه ملت ایران سربلند بیرون آیند! هر چند امیدواریم پاسخ بسیاری از این سوالات استفاده دولت از ضوابط قانونی را روشن نماید تا درستکاری و راستگویی دولت ایران به همگان اثبات شود.

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی