پنج شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ | Thursday 30 May 2024

رئیس پیشین اتحادیه فرش دستباف انار: به من گفتند پروانه آرایشگری می‌دهند که خودم هم عضو اتحادیه باشم

به گزارش ” انارما ” ؛ احمدی تهرانی رئیس پیشین اتحادیه فرش دستباف انار در گفت و گو با کرمان نو گفته: با قانون جدید باید ۵۰ پروانه کسب داشت تا بتوان یک اتحادیه تشکیل داد که این قانون در شهرستانی که کلاً ۷ تولیدکننده فرش دارد، خنده‌دار است.

اتاق اصناف شهرستان انار طبق گفته رئیس پیشین اتحادیه فرش دستباف تصمیم گرفته که تولیدکنندگان فرش را کنسل کنند : «اتحادیه ما زیر نظر صنف آرایشگران و خیاطان است و اکنون آرایشگران برای ما در شهرستان تصمیم می‌گیرند.» اما سنخیت فرش با آرایشگری چیست و دلیل قرارگرفتن فرش در این رشته چه بوده؟ این سؤالی است که احمدی تهرانی پاسخ را این‌گونه می‌دهد:
«رئیس اتاق اصناف شهرستان گفته است؛ چون بافنده‌ها بیشتر زن هستند و تعداد زنان در سطح آرایشگری بیشتر است، فرش هم برود زیر نظر اتحادیه آرایشگران و بعد هم فرماندار موافقت کرده است. به من هم گفتند پروانه آرایشگری می‌دهند که خودم هم عضو اتحادیه باشم و کارهای فرش را انجام دهم.»

طبق گفته مهدی احمدی تهرانی، رئیس پیشین اتحادیه فرش دستباف انار از این ۴ هزار نفر کمتر از هزار نفر بیمه هستند و این شهرستان دیگر اتحادیه فرش ندارد و زیر نظر صنف آرایشگر و خیاط است.

طبق توضیحات احمدی تهرانی، ۲۷۳ نفر از بافندگان بیمه تأمین اجتماعی هستند و ۷۰۰ نفر هم بیمه روستایی و عشایری شدند. فقط بحث بیمه نیست با دستورالعمل‌های جدید عملاً اتحادیه فرش دستباف در این شهرستان و همایش‌های سالانه‌ای هم که برای بافندگان بومی برگزار می‌شده، کنسل شده است.

۴ هزار نفر از جمعیت ۳۷ هزارنفری انار بافنده هستند. برخلاف بافندگان کشکوییه و نوق که قالی یزدی می‌بافند، اینجا هنوز قالی کرمانی حرف اول را می‌زند، از هر ۱۰ نفر یک نفر فرش کرمان می‌بافد. بی‌آبی بافندگان را دوباره به‌پای دار قالی برگردانده و تعداد بافندگان طی ۴ سال از ۲ هزار نفر به ۴ هزار نفر رسیده؛ اما کم‌لطفی دولتی‌ها و قوانین دست‌وپای فرش این شهرستان را بسته. طبق گفته مهدی احمدی تهرانی، رئیس پیشین اتحادیه فرش دستباف انار از این ۴ هزار نفر کمتر از هزار نفر بیمه هستند و این شهرستان دیگر اتحادیه فرش ندارد و زیر نظر صنف آرایشگر و خیاط است.

مهدی احمدی تهرانی، مدیرعامل این اتحادیه و فردی که تولیدکننده برتر استان در سال ۹۶ و رئیس پیشین اتحادیه فرش دستباف بوده معتقد است برخلاف سایر نقاط کرمان، بافندگی فرش در انار سرپا است. انار ۷ تولیدکننده قوی در زمینه فرش دارد. قطب تولید پسته که بعد از بی‌آبی‌ها و کاهش عملکرد محصول پسته، پسته چینان را از باغات پسته به‌پای دار قالی برگرداند. نسبت به ۴ سال قبل آمار بافندگان از ۲ هزار و ۳۰۰ نفر به بیش از ۴ هزار نفر رسیدند. فقط هزار و ۳۰۰ نفر از این بافندگان زیر نظر شرکت‌تعاونی فرش گل‌آذین انار است .

انتهای پیام/

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی