یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ | Sunday 26 May 2024

هر چند اغلب اوقات از اثرات مثبت این وسائل یا خوراکی‌ها غافل هستیم اما آگاهی از تاثیرات مثبت آنها و استفاده از این روش‌های خانگی به ظاهر عجیب می‌تواند

گرچه بیشتر مردم از روش‌های متداولی چون چسب‌زخم و یا داروهای مسکن‌ غیرنسخه‌ای به عنوان روش‌های درمانی خانگی استفاده می‌کنند اما بیماری‌ها و مشکلات جزئی‌تری نیز وجود دارند که حتی با برخی از مواد خوراکی یا لوازم خانگی قابل درمان هستند. هرچند اغلب اوقات از اثرات مثبت این وسائل یا خوراکی‌ها غافل هستیم اما آگاهی از تاثیرات مثبت آنها و استفاده از این روش‌های خانگی به ظاهر عجیب می‌تواند به از بین بردن بسیاری از استرس‌ها و مشکلات جزئی اما دائمی روزمره کمک کند. شبکه خبری فاکس‌نیوز به نقل از مجله تخصصی «پریونشن» به برخی از این روش‌های موثر اشاره کرده که به قرار زیر است:

هر چند اغلب اوقات از اثرات مثبت این وسائل یا خوراکی‌ها غافل هستیم اما آگاهی از تاثیرات مثبت آنها و استفاده از این روش‌های خانگی به ظاهر عجیب می‌تواند به از بین بردن بسیاری از استرس‌ها و مشکلات جزئی اما دائمی روزمره کمک کند.

مداد
زمانی که مضطرب هستید ناخودآگاه دندان‌ها و فک‌تان را روی هم فشار می‌دهید و این کار می‌تواند موجب بروز سردردهای عصبی شود. دکتر «فرد شفتل» از مرکز سردرد نیوانگلند آمریکا گفت: در این مواقع می‌توان برای کاهش سردرد مدادی را بین دندان‌هایتان نگه دارید اما از گاز زدن آن خودداری کرد.

ماست
مطالعات پزشکی نشان می‌دهد که باکتری‌های زنده موجود در ماست می‌تواند از تعداد باکتری‌های ایجادکننده بوی بد دهان بکاهند.

دهان‌شویه «لیسترین»
خوشبوکننده قدیمی لیسترین می‌تواند در درمان تاول‌های پوستی هم مورد استفاده قرار گیرد. مقداری پنیه را با این محلول مرطوب کنید و روزی سه بار آن را روی تاول قرار دهید تا محل زخم خشک شود.

دم‌کرده بادرنجبویه
بادرنجبویه اولین درمان گیاهی برای معالجه تبخال است. این دم‌کرده خاصیت ضدویروسی دارد و مانع از انتشار تبخال می‌شود. پس از آماده کردن دم‌کرده این گیاه مقداری از آن را با پنبه روی تبخال بمالید.

شیرین‌بیان
شیرین بیان حاوی ترکیب‌های استروژن مانند است که پینه‌های پوستی و میخچه را نرم می‌کند. پس از آسیاب کردن مقداری شیرین‌بیان و مخلوط کردن آن با نصف قاشق چایخوری وازلین، ترکیب حاصل را روی میخچه یا پینه قرار دهید.

توپ تنیس
برای تسکین درد قوس کف‌پا، ‌آن را روی یک توپ تنیس به مدت یک یا دو دقیقه قرار دهید و بغلتانید.

روغن زیتون
برای بهبود اگزما قرار دادن روغن زیتون روی محل ملتهب شده توصیه می‌شود. این روغن که سرشار از آنتی‌اکسیدان است می‌تواند التهاب ناشی از اگزما را کاهش داد.

شکر
بلعیدن یک قاشق چایخوری شکر می‌تواند در ظرف چند دقیقه سکسکه را متوقف سازد. شکر با تعدیل کردن فعالیت ماهیچه‌های عصبی موجب قطع سکسکه می‌شود. موسیقی گوش دادن به موسیقی آرام ۳۰ دقیقه در روز می‌تواند به کاهش فشارخون کمک کند.

زیتون یا لیموترش
بیماری سفر موجب ترشح بیش از حد بزاق‌ دهان می‌شود و فرد را دچار حالت تهوع می‌کند. ترکیب‌های موجود در زیتون یا لیموترش با خشک کردن دهان حالت تهوع را از بین می‌برند.

روغن گیاهی
برای رفع مشکل شکنندگی ناخن‌ها علاوه بر موثر بودن مرطوب‌کننده‌ها می‌توان از روغن گیاهی استفاده کرد.

بستنی
بافت کام دهان تنها چند میلی‌متر ضخامت دارد به همین دلیل در برابر مواد خوراکی داغ حساس است. در چنین مواقعی خوردن بستنی یا ماست یخ‌زده می‌تواند سوزش ناشی از خوردن غذای داغ را تا حدودی تسکین دهد.

آدامس نعنایی یا دارچینی
بررسی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد جویدن آدامس‌های نعنایی یا دارچینی می‌تواند احساس خستگی یا اضطراب را تا ۲۰ درصد کاهش دهد.

سیب
سبزیجات و میوه‌های ترد همچون مسواک عمل می‌کنند و خاصیت تمیزکنندگی طبیعی دارند.

جوش شیرین
۱٫۴ قاشق چایخوری جوش‌شیرین را با مقداری آب ترکیب کرده و بنوشید. این محلول خاصیت شبه آ‌نتی‌بیوتیکی دارد و با قلیایی ساختن محیط مثانه از تکثیر باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. در صورت ابتلا به عفونت‌های ادراری می‌توانید موقتا و تا مراجعه به پزشک ازاین محلول استفاده کرده و تکثیر باکتری‌ها را کاهش دهید.

ادویه
میخک قرار دادن پودر میخک روی زخم از عفونی شدن آن جلوگیری می‌کند.

نوار چسب داکت
بررسی‌ها نشان می‌دهد پوشاندن زگیل با نوار چسب داکت از فریز کردن آن برای درمان زگیل کارآمدتر است. به گفته پزشکان این شیوه در ۸۵ درصد موارد زگیل را بهبود می‌دهد اما در روش فریز کردن ۶۰ درصد بهبودی مشاهده می‌شود.

منبع:فرهنگ

آخرین اخبار

تبلیغات

تاریخچه

تصویر برگزیده

حکم پرونده سرقت آب در انار صادر شد

حکم پرونده برداشت غیر مجاز از آب شرب در یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان انار صادر شد. ...

یادداشت های خصوصی